KONGRES PRZYSZŁOŚCI JUNIOR

Background

W duchu hasła, że “dzieci są przyszłością narodów”, przygotowaliśmy ofertę także dla nich.

W ostatnim dniu Kongresu, tj. w piątek 27.11.2020 r., w godz. 10:00 – 14:00, w ramach IV Kongresu Przyszłości, odbędzie się Kongres dzieci i młodzieży. Partnerem wykładów jest Fundacja Uniwersytet Dzieci.

Z dniem 27.11.2020 r. Kongres Dzieci i młodzieży uzyskał nazwę Kongres Przyszłości Junior.Godz. 10:00 - 11:00, wykład dla klas 1-3:
Czy dźwięk można zobaczyć?

Niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven tworzył nawet wtedy, gdy całkowicie ogłuchł. Jak było to możliwe? Dźwięk jest zjawiskiem odbieranym głównie za pomocą zmysłu słuchu. Jednak ograniczanie go tylko do tej jednej możliwości jest zbytnim uproszczeniem i nie oddaje jego pełnej natury – można go bowiem również poczuć czy nawet zobaczyć.

Wykład poprowadzi dr inż. Marta Figurska – wykładowca i pracownik naukowy na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie. Na co dzień zajmuje się badaniami związanymi z analizami przestrzeni i wizualizacją zjawisk w niej występujących, zwłaszcza dotyczących rynku nieruchomości. Po godzinach – pasjonatka szeroko pojętej nauki i sztuki.Godz. 11:00 - 12:00, wykład dla klas 4-6:
Czy największy teleskop świata odkryje życie pozaziemskie?

W 2022 r. w Chile zakończy się budowa największego teleskopu optycznego na Ziemi! Jego powierzchnia to niemal połowa stadionu piłkarskiego. Teleskop stwarzy możliwość znalezienia planet pozasłonecznych z warunkami sprzyjającymi życiu. To także narzędzie do „gwiezdnej archeologii”, tj. do badania starych gwiazd i populacji gwiazdowych w sąsiednich galaktykach.

Prowadzącym będzie Radek Grabarek, dziennikarz IT od zawsze zafascynowany wszechświatem, astronomią i lotami w kosmos, który od ponad dwóch lat wyjaśnia tajemnice wszechświata w założonym przez siebie serwisie internetowym We Need More Space. Organizator kosmicznych konferencji w Warszawie. Najbardziej interesują go załogowe loty kosmiczne, eksploracja Układu Słonecznego oraz ludzie, którzy to robią tu i teraz.Godz. 12:00 - 13:00, Jakie są szanse na innowacyjne materiały w przyszłości? Okiem fizyka kwantowego.
Wykład dla klas 7-8

Marzymy o materiałach lżejszych od powietrza i jednocześnie wytrzymalszych od stali, takich, które przetrwają ultra-wysokie ciśnienia i temperatury, umożliwią nam dotarcie na Marsa, wyprodukowanie miniaturowych komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej, zastąpią tkanki zmienione chorobą– które z tych oczekiwań są możliwe i co nas ogranicza?

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Danuta Kruk – profesor fizyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zajmuje się badaniem własności strukturalnych i dynamicznych materii. poszerza naszą wiedzę na temat związku między organizacją i ruchem atomów i cząsteczek, a własnościami materiałów, które są z nich zbudowane. Jest przekonana, że droga do tego wiedzie przez równania matematyczne.


Godz. 13:00 - 14:00
Poznaj i zaakceptuj. Jak nauczyć się akceptować innych, takimi jakimi są.

Co to jest akceptacja, a co tolerancja?

Dlaczego nie akceptujemy/nie tolerujemy inności?

Jak nauczyć się akceptować drugiego człowieka, takim jakim jest?